8 sposobów na sprawdzenie, czy Twój telefon jest podsłuchiwany i jak temu zapobiec

Twój smartfon może być łatwo podsłuchiwany przez osoby z Twojego otoczenia - przyjaciół, rodzinę, pracodawcę, a nawet współmałżonka. Telefony z systemem Android mogą być monitorowane za pomocą aplikacji innych firm, natomiast iPhone'y mogą być szpiegowane po jailbreaku. Jeśli podejrzewasz, że Twój telefon jest przez kogoś obserwowany, nie martw się. Oto kilka prostych sposobów na sprawdzenie, czy Twój telefon jest na podsłuchu. Ponadto wymieniliśmy także metody, jak temu zapobiec.

Powiązane | Użyj mikrofonu telefonu do szpiegowania, nagrywania dźwięku i słuchania w czasie rzeczywistym

Jak sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany lub monitorowany?

Spis treści

 • Jak sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany lub monitorowany?
  • 1. Zwiększone zużycie danych i rachunki za telefon
   • Sprawdzanie użycia danych w systemie Android
   • Sprawdź zużycie danych na telefonie iPhone
  • 2. Większe zużycie baterii i przegrzewanie się urządzenia
   • Sprawdź zużycie baterii w systemie Android
   • Sprawdź zużycie baterii w telefonie iPhone
  • 3. Nieprawidłowe zachowanie lub reklamy na urządzeniu
  • 4. Fałszywe lub nieznane aplikacje na urządzeniu
  • 5. Podejrzane wiadomości
  • 6. Nietypowe hałasy podczas połączeń
  • 7. Wykrywanie oprogramowania śledzącego Spyware za pomocą aplikacji innych firm
  • 8. Sprawdź, czy iPhone jest Jailbroken
 • Co zrobić, jeśli telefon jest podsłuchiwany?
  • 1. Włącz tryb samolotowy
  • 2. Odinstaluj nieznane aplikacje
  • 3. Usuń dostęp administratora urządzenia
  • 4. Ponowne uruchomienie w trybie bezpiecznym
  • 5. Przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu
   • Resetowanie fabryczne telefonu z systemem Android
   • Resetowanie fabryczne telefonu iPhone
  • 6. Aktualizacja oprogramowania telefonu
 • Sprawdź i zabroń podsłuchiwania swojego telefonu

Hakerzy lub inne osoby z Twojego otoczenia mogą szpiegować Twój telefon w celu sprawdzenia wiadomości, połączeń, e-maili, powiadomień lub innych informacji. Zwykle jest to celowe i odbywa się za pomocą oprogramowania szpiegowskiego dostępnego do monitorowania telefonów z systemem Android oraz iPhone'ów.

Podsłuchiwanie telefonów z systemem Android jest znacznie łatwiejsze niż iPhone'ów. W przypadku iPhone'ów druga strona prawdopodobnie będzie musiała złamać zabezpieczenia typu jailbreak, aby zainstalować backdoora lub oprogramowanie szpiegujące. Niezależnie od tego, jakie urządzenie posiadasz, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany lub monitorowany.

1. Zwiększone zużycie danych i rachunki telefoniczne

Jeśli ktoś monitoruje Twój telefon, pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest wzrost zużycia danych. Oprócz tego mogą pojawić się zwiększone rachunki telefoniczne.

Większość złośliwych aplikacji wykorzystuje Internet do przesyłania danych. Sprawdź więc zużycie danych, aby sprawdzić, czy jakaś nieznana aplikacja lub oprogramowanie nie zużywa danych w tle.

Sprawdzanie zużycia danych w systemie Android

 1. Otwórz Ustawienia w telefonie z systemem Android.
 2. Wybierz Wifi i sieć.
 3. Kliknij na Użycie danych i sprawdź zużycie danych zarówno dla danych mobilnych, jak i Wifi.

Sprawdzanie zużycia danych na telefonie iPhone

 1. Otwórz Ustawienia w telefonie iPhone.
 2. Kliknij na Dane mobilne.
 3. Tutaj przewiń w dół do Bieżący okres.
 4. Teraz możesz sprawdzić, jakie aplikacje i jakie dane są przez nie wykorzystywane na telefonie iPhone.

2. Większe zużycie baterii i przegrzewanie się telefonu

Używanie telefonu w gorącym otoczeniu, utrzymywanie maksymalnej jasności lub granie w wymagające gry i aplikacje może powodować problemy z przegrzewaniem i rozładowywaniem baterii. Jeśli jednak telefon nagrzewa się lub zbyt szybko traci baterię nawet w stanie bezczynności, może to oznaczać, że w tle działa złośliwa aplikacja szpiegująca.

Sprawdź więc zużycie baterii, aby przekonać się, czy jest to spowodowane zwykłymi przyczynami, takimi jak błędna aktualizacja aplikacji lub aplikacje działające w tle, czy też w urządzeniu jest coś podejrzanego.

Sprawdzanie zużycia baterii w systemie Android

 1. Otwórz Ustawienia w telefonie z systemem Android.
 2. Przewiń w dół i kliknij opcję Bateria.
 3. Stuknij opcję Wyświetl szczegółowe użycie, aby sprawdzić, które aplikacje wyczerpują baterię.

Sprawdzanie zużycia baterii w telefonie iPhone

 1. Otwórz Ustawienia na telefonie iPhone.
 2. Wybierz opcję Bateria.
 3. Przewiń w dół i sprawdź zużycie baterii według aplikacji i czynności.

Powiązane | 9 sposobów na schłodzenie telefonu z Androidem bez wyłączania go

3. Nietypowe zachowanie lub reklamy na urządzeniu

Czy Twój telefon zaczął zachowywać się nietypowo, np. włączać ekran, aplikacje otwierają się same, występują nagłe opóźnienia lub zacinanie się, a telefon automatycznie się restartuje? A może na telefonie zaczęły pojawiać się wyskakujące reklamy? Jeśli tak, to prawdopodobnie telefon może być zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym lub reklamowym.

Narzędzia szpiegujące zwykle zużywają dużo zasobów w tle. Telefon z założonym podsłuchem może nagrywać wszystkie rozmowy, nawet jeśli wydaje się, że jest bezczynny, co powoduje, że telefon jest spowolniony i szybko się rozładowuje.

Ponadto telefon może zachowywać się dziwnie, jeśli druga strona próbuje wykonywać zdalne działania na urządzeniu. Niektóre aplikacje mogą po prostu wyświetlać złośliwe reklamy, których kliknięcie spowoduje wyświetlenie kolejnych reklam, lub dalej wstrzykiwać nieuczciwe oprogramowanie.

4. Fałszywe lub nieznane aplikacje na urządzeniu

Jednym z najprostszych sposobów sprawdzenia, czy telefon jest na podsłuchu lub zawiera oprogramowanie szpiegujące, jest sprawdzenie, czy na urządzeniu znajduje się nieznana aplikacja. Programy szpiegujące są zwykle instalowane bez informacji od użytkownika. Dlatego przejdź do listy zainstalowanych aplikacji i sprawdź, czy nie ma nieznanych aplikacji.

Zazwyczaj są one ukryte, aby wyglądać jak aplikacje systemowe, i mogą zawierać nazwy takie jak: security, malware, messenger, scanner itp. Należy również pamiętać o popularnych na rynku aplikacjach szpiegujących, takich jak mSpy, FlexiSpy, XNspy i inne. Aplikacje te mogą podsłuchiwać Twoje rozmowy, wiadomości, lokalizację, a nawet przechwytywać Twój ekran.

Jeśli jednak w telefonie jest zainstalowana aplikacja taka jak FamiSafe, Norton Family Premier itp., prawdopodobnie to rodzice ograniczają Twój telefon.

Wskazówka: Jeśli na Twoim telefonie nie jest zainstalowana żadna inna aplikacja, a mimo to druga osoba zna Twoją lokalizację w danym momencie, sprawdź Mapy Google. Być może ktoś włączył w Twoim telefonie funkcję udostępniania lokalizacji. Na szczęście Google co jakiś czas wysyła powiadomienia o tym fakcie.

Powiązane | 7 sposobów na sprawdzenie, czy aplikacja jest prawdziwa, czy fałszywa, zanim ją zainstalujesz

5. Podejrzane wiadomości

Inną oznaką oprogramowania szpiegującego na Androida lub iPhone'a są przypadkowe podejrzane wiadomości tekstowe. Jeśli zacząłeś otrzymywać dziwne wiadomości tekstowe z przypadkowymi literami, symbolami lub cyframi od nieznanych nadawców, musisz zachować szczególną ostrożność.

Te wiadomości mogą być próbą komunikacji drugiej strony z oprogramowaniem szpiegującym w telefonie. Podobnie, jeśli Twoje kontakty zgłaszają, że otrzymały od Ciebie dziwne wiadomości tekstowe, to prawdopodobnie aplikacja próbuje zainstalować na ich urządzeniach złośliwe oprogramowanie.

6. Nietypowy hałas podczas rozmów

Jeśli podczas rozmowy słychać nietypowy dźwięk klikania lub szumy statyczne, to prawdopodobnie ktoś szpieguje Twoje rozmowy. Nierzadko takie odgłosy słychać z powodu problemów z połączeniem, ale jeśli coś takiego zaczęło się dziać niedawno, to jest to oznaka podsłuchiwania telefonu.

7. Wykrywanie oprogramowania śledzącego przy użyciu aplikacji innych firm

Istnieje kilka aplikacji innych firm, które umożliwiają skanowanie telefonu w poszukiwaniu oprogramowania szpiegującego. Ogólnie rzecz biorąc, każda wiarygodna aplikacja typu anti-malware wykryje niechciane aplikacje w telefonie. Można też wypróbować aplikacje takie jak Certo Anti Spyware, aby sprawdzić, czy w systemie Android nie ma narzędzi do podsłuchiwania.

8. Sprawdź, czy iPhone jest Jailbroken

Użytkownicy iPhone'a powinni sprawdzić, czy ich urządzenie jest jailbroken. Aby to zrobić, sprawdź, czy na urządzeniu jest zainstalowana aplikacja o nazwie "Cydia". Możesz także użyć narzędzi desktopowych, takich jak 3UTools, lub poszukać innych znaków jailbreak, takich jak dodatkowe opcje dostosowywania, aplikacje spoza App Store itp.

Jeśli zauważysz, że iPhone jest jailbreakowany, ale nie pamiętasz, żebyś próbował czegoś takiego, prawdopodobnie został on jailbreakowany w celu zainstalowania oprogramowania szpiegującego przez osoby trzecie, aby podsłuchiwać urządzenie.

Co robić, jeśli Twój telefon jest na podsłuchu?

Jeśli Twój telefon jest podsłuchiwany, wykonaj poniższe kroki, aby usunąć oprogramowanie szpiegujące lub podsłuchujące z systemu Android lub iPhone'a.

1. Włącz tryb samolotowy

Pierwszym krokiem jest włączenie trybu samolotowego. W ten sposób zablokujesz wszystkie funkcje łączności i odetniesz połączenie dla aplikacji lub narzędzia próbującego Cię szpiegować. Po wykonaniu tych czynności można przejść do innych metod opisanych poniżej.

2. Odinstaluj nieznane aplikacje

Teraz sprawdź dokładnie listę zainstalowanych aplikacji i usuń wszystkie, których instalacji nie pamiętasz. Nawet jeśli masz najmniejsze podejrzenia, usuń aplikację.

3. Usuń dostęp administratora urządzenia

Czy nie możesz odinstalować konkretnej aplikacji w telefonie z systemem Android? Czy przycisk dezinstalacji jest wyszarzony w przypadku tej aplikacji? Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że aplikacja ma dostęp do administratora urządzenia. Większość aplikacji typu malware lub spyware używa go, aby uniemożliwić użytkownikom ich odinstalowanie.

Aby usunąć dostęp administratora urządzenia, przejdź do pozycji Ustawienia > Bezpieczeństwo i ekran blokady > Aplikacje administratora urządzenia i wyłącz przełącznik dla wszystkich aplikacji z wyjątkiem aplikacji Google Znajdź moje urządzenie oraz tych, dla których celowo włączono dostęp.

4. Ponowne uruchomienie w trybie bezpiecznym

Jeśli złośliwa aplikacja nie pozwala na jej wyłączenie, uruchom ponownie telefon w trybie bezpiecznym. Spowoduje to wyłączenie wszystkich aplikacji innych firm w telefonie. Możesz wtedy odinstalować aplikację bez żadnych problemów.

Ponowne uruchamianie w trybie bezpiecznym zależy od telefonu. Ogólnie rzecz biorąc, monit o uruchomienie trybu bezpiecznego można uzyskać, naciskając i przytrzymując przełącznik Zasilanie w menu zasilania.

5. Przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu

Jeśli oprogramowanie szpiegujące jest nadal obecne w telefonie, wykonaj pełne przywracanie ustawień fabrycznych, ale pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej wszystkich ważnych danych.

Resetowanie fabryczne telefonu z systemem Android

 1. Otwórz Ustawienia w telefonie z systemem Android.
 2. Przejdź do opcji System > Resetuj.
 3. Kliknij opcję Usuń wszystkie dane (reset fabryczny).
 4. Potwierdź, aby kontynuować.

Resetowanie fabryczne telefonu iPhone

 1. Otwórz Ustawienia w telefonie iPhone.
 2. Kliknij w Ogólne.
 3. Następnie wybierz Przeniesienie lub zresetowanie iPhone'a.
 4. Stuknij w Wymaż całą zawartość i ustawienia, a następnie przejdź dalej.

Jeśli masz iPhone'a jailbroken z zainstalowanym oprogramowaniem szpiegującym, wykonaj kopię zapasową danych i przywróć urządzenie za pomocą iTunes lub trybu odzyskiwania.

6. Zaktualizuj oprogramowanie telefonu

Na koniec sprawdź i zaktualizuj telefon do najnowszego dostępnego oprogramowania. Pozwoli to załatać wszelkie luki w zabezpieczeniach i uniemożliwi ich ponowne wykorzystanie do zainfekowania telefonu.

Sprawdź i zabroń podsłuchiwania telefonu

Poniżej opisaliśmy, jak sprawdzić, czy ktoś nie podsłuchuje lub monitoruje Twojego telefonu z Androidem lub iPhone'a. Ponadto wspomnieliśmy również o krokach, które należy podjąć, aby uniemożliwić szpiegowanie telefonu. Mam nadzieję, że pomoże Ci to zapobiec szpiegowaniu Twoich danych przez innych. Jeśli masz coś do dodania, daj mi znać w komentarzach poniżej. Czekam na więcej takich artykułów.

Możesz również śledzić nas, aby uzyskać najnowsze wiadomości techniczne w Google News, a także porady i wskazówki, recenzje smartfonów i gadżetów, dołączyć do Grupy Telegram GadgetsToUse lub subskrybować kanał Youtube GadgetsToUse, aby uzyskać najnowsze recenzje.

Autor