Czyszczenie słuchawek: Jak robić to prawidłowo

Słuchawki są naszymi codziennymi towarzyszami, dzięki nim możemy słuchać naszych ulubionych utworów gdziekolwiek jesteśmy. Aby zapewnić im długotrwałą i niezmienną wydajność, musimy o nie dbać i od czasu do czasu je czyścić. Może to być szczególnie skomplikowane, jeśli chodzi o słuchawki douszne i pomimo korzyści, jakie ze sobą niosą, niewiele pisze się o tym, jak robić to w prawidłowy sposób. Jak więc robić to w prawidłowy sposób? Czytaj dalej, a my powiemy Ci, co musisz zrobić.

Jak to się dzieje, że nasze słuchawki w ogóle się brudzą?

Nie ma znaczenia czy są to słuchawki czy nauszne, jedne i drugie mogą się trochę pobrudzić. Niestety, wielu z nas zdaje sobie sprawę z powszechnego problemu woskowiny usznej w przypadku słuchawek dousznych, która może zamienić się w siedlisko bakterii i innych zanieczyszczeń. W przypadku słuchawek dousznych jest mniej woskowiny, a więcej niebezpieczeństw związanych z letnim potem.

Po użyciu naszych ulubionych słuchawek audio mogą one zamienić się w prawdziwe centra brudu. A to jest nie tylko brzydkie, ale również niehigieniczne, może zmniejszyć komfort noszenia, a nawet obniżyć jakość dźwięku. W najgorszym przypadku słuchawki mogą całkowicie przestać działać. Dlatego tak ważne jest, aby od czasu do czasu je wyczyścić.

Jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie różnych słuchawek?

Wymagania dotyczące czyszczenia dla różnych typów słuchawek i słuchawek dousznych
Szczególnie w przypadku drogich i wysokiej jakości słuchawek jest niezwykle irytujące, jeśli z powodu brudu ulegają one uszkodzeniu lub gorzej brzmią. Jeśli chodzi o czyszczenie, wymagania są mniej więcej takie same dla każdego typu słuchawek. W każdym razie nie należy używać bieżącej wody w pobliżu technologii i unikać agresywnych środków chemicznych, ponieważ mogą one uszkodzić materiały. Oba te czynniki mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Dotyczy to wszystkich typów konstrukcji słuchawek, a nawet słuchawek wodoodpornych. Nawet ich technologia nie toleruje trzymania ich pod bieżącym kranem.

Do czyszczenia można użyć suchej, czystej szmatki, wacików lub wykałaczek, zimnego powietrza z suszarki do włosów lub po prostu dmuchania. Do usunięcia i wyczyszczenia miękkiego silikonowego mocowania obudowy słuchawek dousznych można użyć letniej wody z mydłem lub bez, bez kontaktu wody z elektronicznymi komponentami. Dokładny sposób czyszczenia zależy od rodzaju słuchawek, tzn. czy są to słuchawki douszne, czy nauszne (słuchawki z klipsem).

Jak czyścić słuchawki douszne

Ponieważ szybkie brudzenie się słuchawek dousznych jest znane również producentom, do słuchawek dołączane są wymienne wkładki, a także oferowane w sprzedaży indywidualnej. Jeśli jednak nie chcesz kupować regularnie nowych nasadek, możesz po prostu samemu dokładnie wyczyścić słuchawki douszne.

W tym celu należy zdjąć nasadki, np. gumowe lub silikonowe wkładki douszne bez technologii, które są najbardziej narażone na zaleganie woskowiny usznej. Należy je wyczyścić wodą z mydłem. Uporczywe zabrudzenia można łatwo usunąć za pomocą wacika lub wykałaczki. Należy uważać, aby nie uszkodzić materiału. Do drogich słuchawek często dołączone są specjalne środki czyszczące, można ich oczywiście używać bez obawy o uszkodzenie materiału. Same słuchawki czyści się wtedy ostrożnie, suchymi szmatkami, bez wody i mydła/środków chemicznych.

douszne słuchawki

Lekko wilgotna ściereczka jest również w porządku. Jeśli nawet drobne pory siatki są zatkane, można spróbować usunąć te zabrudzenia przez przedmuchiwanie. W przeciwnym razie może pomóc suszarka do włosów na zimnym ustawieniu. Jeśli to również nie pomoże, można przykleić kawałek taśmy klejącej i spróbować usunąć brud za pomocą taśmy. Gdy wszystko jest czyste, a zwłaszcza mocowania są suche, można je z powrotem złożyć.

Tak więc czyszczenie słuchawek dousznych nie jest prawie tak skomplikowane, jak się wydaje. Przy okazji, aby zapobiec zabrudzeniu, można po każdym użyciu dokładnie przetrzeć słuchawki czystą chusteczką antic-bac i bezpośrednio usunąć widoczne zabrudzenia.

Czyszczenie słuchawek nausznych

Czyszczenie słuchawek w kształcie pałąka, niezależnie od tego, czy muszla siedzi nad uszami, czy na uszach, jest w zasadzie takie samo jak w przypadku słuchawek nausznych. W wielu modelach można wyjąć nauszniki lub pady, a następnie wyczyścić. W innych przypadkach można czyścić słuchawki ostrożnie, suchą lub tylko lekko zwilżoną szmatką. Zaletą słuchawek clip-on jest to, że eliminuje się dużą ilość woskowiny usznej.

Słuchawki douszne stykają się bezpośrednio z uchem, słuchawki wokółuszne nie mają z nim kontaktu lub prawie go nie mają. Dlatego też są one zazwyczaj łatwiejsze w czyszczeniu; mydło i woda nie są zazwyczaj konieczne. Jeśli uda Ci się zdjąć nauszniki lub przynajmniej poduszki i wyczyścić je na mokro, muszą one być całkowicie suche, tak jak wkładki douszne, zanim zostaną ponownie zamocowane do pałąka za pomocą technologii. Jak już wspomniano, punkt ten odnosi się również do słuchawek wodoodpornych. Możesz również sprawdzić instrukcję obsługi, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo czyścić słuchawki. Pamiętaj, jeśli zgubiłeś instrukcję, proste wyszukiwanie w Google może to naprawić.

Wnioski: Wskazówki dotyczące czyszczenia w skrócie

  • Czyszczenie słuchawek na pałąku i dousznych jest podobne.
  • Modele douszne są bardziej narażone na zabrudzenie woskowiną uszną, dlatego mocowania są wilgotne i czyszczone za pomocą środków czyszczących.
  • Elektronika zasadniczo nie powinna mieć kontaktu z wodą.

Dzięki tym wskazówkom możesz łatwo wyczyścić swoje słuchawki. 

Autor