Korzystaj z serwisu Netflix z dźwiękiem przestrzennym - wszystko, co musisz wiedzieć

Serwisy streamingowe, a zwłaszcza Netflix, naprawdę się rozwinęły i stały się poważnym konkurentem dla tradycyjnych usług filmowych i telewizyjnych.  Jeśli chodzi o jakość obrazu, serwisy streamingowe mogą dotrzymać kroku swoim uznanym konkurentom. Pod warunkiem, że internet zapewnia wystarczająco dobre połączenie, filmy można oglądać online w jakości HD, a w niektórych przypadkach UHD (Ultra High Definition).

Ale co z dźwiękiem? W dzisiejszych czasach w domu jakość dźwięku jest często niższa niż rozdzielczość ekranu. Jeśli jednak masz w domu system dźwiękowy, możesz zwiększyć doznania dźwiękowe - i cieszyć się prawdziwym kinowym uczuciem we własnym salonie.

Wymagania dotyczące mocniejszego dźwięku w serwisie Netflix

Aby w pełni wykorzystać możliwości dźwięku Netflix, musisz zadbać o to, aby każde urządzenie odtwarzające - soundbar, sounddeck, system stereo - obsługiwało kodek. Dzięki temu możesz cieszyć się prawdziwym doświadczeniem kina domowego z systemem surround 5.1 lub korzystać z niego za pośrednictwem systemów audio z funkcją wirtualnego otoczenia.
Netflix działa w systemie Dolby Digital Plus (DD+). Aby sprawdzić, czy dźwięk w danym filmie jest zgodny z DD+, wystarczy zajrzeć na stronę informacyjną każdego filmu. DD+ działa przez HDMI (od wersji 1.3). Kolejnym wymogiem stawianym przez serwis streamingowy jest przepustowość wynosząca co najmniej 3 megabity na sekundę (strumień pobierania). Dźwięk jest często odtwarzany przez HDMI, więc przy zakupie zestawu Hi-Fi należy zwrócić uwagę, czy obsługuje on HDMI.

Jak to działa w przypadku innych usług przesyłania strumieniowego?

W innych serwisach streamingowych dźwięk przestrzenny jest możliwy dzięki DD+, podobnie jak w Netflixie. Inne serwisy streamingowe to:

  • Amazon Prime
  • Maxdome
  • Google Play Movie
  • Sky Ticket

Każdy, kto ogląda film za pośrednictwem aplikacji internetowej na laptopie lub komputerze PC, musi polegać w dużej mierze na akustyce pomieszczenia. Obecnie Microsoft współpracuje z Dolby, aby ich przeglądarka Edge potencjalnie pierwsza w historii przeglądarka do obsługi Dolby Digital Plus. Miejmy nadzieję, że serwisy streamingowe powinny oferować tę usługę również, aby poprawić dźwięk.

netflix

Dlaczego Netflix i spółka przeszli na Surround-Sound w DD+

W ciągu ostatnich kilku lat, DD + wzrosła coraz ważniejsze dzięki wyższemu popytowi na strumień online. Cyfrowy kodek zaczął już kompresować istotne informacje dla wielokanałowych dźwięków, aby dane audio mogły być przesyłane strumieniowo szybciej. Strumieniowanie danych jest najważniejszą częścią procesu, jeśli chodzi o nasze połączenie internetowe. Na płytach Blu-ray nie ma potrzeby kompresowania plików audio (lub wideo), ponieważ nie są one przesyłane strumieniowo przez Internet, ale raczej przez odtwarzacz Blu-ray.

Nośnik pamięci oferuje wystarczająco dużo miejsca dla bezstratnych standardów, takich jak Dolby True HD. Informacje dźwiękowe zakodowane w DD+ są kompatybilne wstecz. Oznacza to, że odbiorniki, które obsługują tylko poprzedni standard Dolby Digital, mogą przetwarzać ten kodek.
DD+ nie oznacza końca rozwoju w dziedzinie dźwięku strumieniowego. Coraz więcej filmów Netflixa obsługuje dźwięk 3D w formacie Dolby Atmos, a także Dolby Vision. Użytkownicy potrzebują jednak do tego konta premium.

Wniosek: streaming nie oznacza pożegnania z dźwiękiem kinowym

  • Aby odtwarzać dźwięk 5.1 lub wirtualny dźwięk przestrzenny za pośrednictwem Netflixa, kodek Dolby Digital Plus (DD+) musi być obsługiwany.
  • Według Netflixa połączenie internetowe powinno umożliwiać transmisję z prędkością co najmniej 3 Mb/s w dół strumienia Inne usługi strumieniowania wideo, takie jak Amazon Prime i Maxdome, polegają na DD+ przy dostarczaniu dźwięku przestrzennego.
  • DD+ oferuje ważną zaletę dla usług strumieniowych, że informacje dźwiękowe są skutecznie skompresowane.
  • Netflix planuje w przyszłości coraz częściej oferować format Dolby Atmos 3D.

Autor