Wskazówki i porady: Rozwiązywanie problemów z Bluetooth

Bezprzewodowa technologia Bluetooth to świetny sposób na przesyłanie muzyki z tabletu lub smartfona, podłączanie kontrolerów do konsoli do gier lub korzystanie z telefonu w trybie głośnomówiącym, aby odbierać połączenia podczas jazdy samochodem - przynajmniej dopóki transmisja działa bezproblemowo. Jednak gdy tylko pojawią się problemy z połączeniem lub całkowite awarie, nastrój może się szybko pogorszyć. Tutaj powiemy Ci trochę więcej o najczęstszych problemach z Bluetooth i jak można szybko rozwiązać takie problemy.

Zazwyczaj problemy, które wpływają na połączenia Bluetooth są takie same za każdym razem, więc istnieje kilka metod, które będą zatem prowadzić do szybkiego rozwiązania 90% czasu. Zawsze należy upewnić się, że moduł Bluetooth w wybranym urządzeniu jest włączony. Zakładamy, że oba urządzenia mają włączony interfejs Bluetooth. W przeciwnym razie możesz użyć specjalnych adapterów, które sprawią, że praktycznie każde urządzenie będzie posiadało Bluetooth.


Problem 1: urządzenie nie może zostać odnalezione

Zazwyczaj można zignorować głośnik lub zestaw słuchawkowy Bluetooth w telefonie lub tablecie. Sprawdź, czy być może zrobiłeś to w przeszłości i czy jeszcze tego nie dezaktywowałeś.
Sprawdź, czy Twoje urządzenia są ze sobą kompatybilne. Na przykład, jeśli Smartwatch może łączyć się tylko w energooszczędnym trybie "Bluetooth low energy", smartfon również musi obsługiwać ten standard, aby oba urządzenia mogły się komunikować.
Wiele urządzeń może przechowywać maksymalnie osiem odtwarzaczy Bluetooth. Jeśli ta lista jest pełna, często sensowne jest usunięcie urządzeń, które nie są już potrzebne lub nie są często używane, tak aby było miejsce na nowe.

Problem 2: połączenie Bluetooth nie jest nawiązywane nawet po długim oczekiwaniu

Jeśli tak wiele głośników, słuchawek i innych urządzeń zgromadziło się już na liście Bluetooth w Twoim smartfonie lub tablecie, usuń niepotrzebne wpisy z listy. W przeciwnym razie urządzenie może być po prostu przytłoczone.
Usuń również bieżące urządzenie Bluetooth z listy i utwórz nowe połączenie.
W większości przypadków ponowne uruchomienie pomoże, jeśli urządzenie po prostu nie jest rozpoznawane.

bluetooth

Problem 3: połączenie Bluetooth ciągle się psuje

Połączenie Bluetooth zawsze wymaga dwóch urządzeń. W przypadku problemów należy zawsze sprawdzić nadajnik ORAZ odbiornik pod kątem ewentualnych problemów z połączeniem.
Należy pamiętać, że technologia bezprzewodowa Bluetooth ma mniejszy zasięg niż łączność Wi-Fi - należy zachować jak najmniejszą odległość między urządzeniami.
Jeśli do smartfona lub tabletu niepotrzebnie podłączonych jest wiele urządzeń, należy odłączyć wszystkie zbędne połączenia.
Upewnij się, że w pobliżu nie znajdują się żadne przedmioty, które mogą być odpowiedzialne za problemy z połączeniem Bluetooth: metal ekranuje fale radiowe; a mikrofale, routery Wi-Fi lub telefony bezprzewodowe mogą zakłócać transmisję, nakładając na siebie swoje sygnały radiowe.


Problemy z Bluetooth w słuchawkach Bluetooth podłączonych do Apple iPad

iOS: jakie problemy z Bluetooth występują szczególnie na urządzeniach Apple?
Nawet jeśli iOS nie jest sam w sobie dotknięty, aktualizacje na urządzeniach Apple często prowadzą do problemów z Bluetooth. Na początek możesz również wypróbować rozwiązania opisane powyżej na urządzeniach z systemem iOS. Jeśli jednak, na przykład, zestaw głośnomówiący nie chce połączyć się z iPhonem, może pomóc specjalna sztuczka: wyłączenie połączenia z iCloud. Aby to zrobić, musisz wylogować urządzenie z iCloud w ustawieniach, a następnie ponownie uruchomić urządzenie i ponownie nawiązać połączenie Bluetooth po całkowitym ponownym uruchomieniu. W większości przypadków, nie powinno być dalszych problemów dla rozmów w trybie głośnomówiącym.

Rozwiązywanie problemów, gdy nic innego nie działa

Jeśli nic nie pomogło i sygnał Bluetooth jest stale przerywany lub w ogóle nie ma połączenia, należy spróbować wyśledzić błąd. Połącz urządzenia niezależnie z innymi urządzeniami wyposażonymi w Bluetooth, aby ustalić, gdzie leży problem. Jeśli okaże się, że winne jest konkretne urządzenie, może to oznaczać, że jego moduł Bluetooth jest rzeczywiście uszkodzony. Być może bateria w klawiaturze lub słuchawkach jest rozładowana, albo smartfon wymaga aktualizacji.

Wniosek: koniec z problemami z połączeniem Bluetooth

  • Zwykłe ponowne uruchomienie urządzenia może często zdziałać cuda!
  • Skasowanie i ponowne nawiązanie połączenia od nowa również może pomóc.
  • Odległość między dwoma urządzeniami powinna być jak najmniejsza i należy upewnić się, że nic nie zakłóca sygnałów radiowych (np. metalowe przedmioty, mikrofale lub routery Wi-Fi).
  • Sprawdź ustawienia: czy Bluetooth jest włączony i czy jakieś urządzenia są ignorowane?
  • W przypadku urządzeń z systemem iOS, połączenie z iCloud może od czasu do czasu zakłócać połączenie Bluetooth.

Autor