5 zaawansowanych wskazówek dotyczących fotografowania telefonem, które pozwolą Ci zrobić zdjęcia warte udostępnienia

Chcesz mieć jaśniejsze, odważniejsze i lepsze zdjęcia? Wyjdź poza standardowe ustawienia swojego telefonu.

Niezależnie od tego, czy chcesz podziwiać widoki na wakacjach, czy uchwycić atmosferę na imprezie, fotografowanie telefonem pozwala robić piękne zdjęcia jednym dotknięciem. Ale jeśli jeszcze nie zgłębiłeś ustawień aparatu w swoim telefonie, być może brakuje Ci kilku prostych sztuczek, które mogą sprawić, że Twoje zdjęcia będą jeszcze bardziej efektowne. Chcesz spróbować? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, a będziesz na dobrej drodze do profesjonalnych zdjęć z telefonu w mgnieniu oka.

1. Regulacja ostrości

Kiedy ustawiasz ostrość ręcznie, jesteś w stanie wybrać dokładnie tę część zdjęcia, która będzie najostrzejsza. W przypadku większości aparatów telefonicznych wystarczy stuknąć obszar, na którym chcesz ustawić ostrość. Użytkownicy iPhone'ów mają dodatkową przewagę dzięki funkcji blokady ostrości AE/AF. Dzięki niej aparat zachowuje ostrość i preferowane ustawienie ekspozycji, nawet gdy się poruszasz lub zmienia się oświetlenie.

Funkcja ta jest nieoceniona, gdy poruszasz aparatem, by uchwycić obiekt pod różnymi kątami. Po prostu stuknij i przytrzymaj obszar, na którym chcesz ustawić ostrość, a następnie poczekaj na pojawienie się powiadomienia o blokadzie AE/AF. Aby zablokować te same ustawienia dla wielu zdjęć, dotknij obszaru ostrości i przytrzymaj go, aż zacznie pulsować, a następnie dotknij dowolnego miejsca na ekranie, aby zwolnić blokadę.

2. Kontrola ekspozycji

Zyskujesz większą kontrolę, aby uniknąć rozmytych zdjęć i uchwycić ostre obrazy w nocy.

W idealnym świecie, zawsze miałbyś naturalne światło do każdego zdjęcia. Ale w rzeczywistości fotografowie smartfonów muszą radzić sobie z wieloma niesprzyjającymi warunkami. Na szczęście w tym miejscu z pomocą przychodzą ustawienia ekspozycji. Ekspozycja odnosi się do tego, jak ciemne lub jasne będzie zdjęcie po jego zrobieniu. Dzięki kombinacji czasu otwarcia migawki (jak długo trwa zrobienie zdjęcia), przysłony (obszar, w którym światło może dostać się do telefonu z aparatem) i szybkości ISO (czułość czujnika obrazu na światło), zyskujesz większą kontrolę, aby uniknąć wypranych zdjęć, uchwycić ostre obrazy w nocy i stworzyć zdjęcia z pięknym kontrastem.

aparat telefon

Użytkownicy iPhone'a mogą regulować ekspozycję po ręcznym ustawieniu ostrości. Obok żółtego kwadratu otaczającego obszar ostrości znajdziesz ikonę przypominającą słońce. Stuknij ją i przeciągaj w górę i w dół, aż znajdziesz odpowiedni poziom ekspozycji. Proces ten jest podobny w przypadku większości telefonów z systemem Android - stuknięcie w ekran spowoduje wyświetlenie suwaka, który pozwoli Ci rozjaśnić lub przyciemnić zdjęcie w zależności od potrzeb. Nie wszystkie telefony z Androidem mają to ustawienie, więc może być konieczne sprawdzenie aplikacji innej firmy, aby spróbować.

3. Użyj trybu HDR

Tryb HDR odnosi się do zakresu dynamicznego aparatu, lub stosunek światła do ciemności, że będzie przechwytywać. Wysoki zakres dynamiki (HDR) rozszerza ten zakres, aby uzyskać bardziej zniuansowane ujęcia o bogatej kolorystyce i dramatycznych kontrastach między światłem a ciemnością. Ta opcja jest idealna dla naturalnych scen i fotografii nocnej - uznaj ją za swojego najlepszego przyjaciela na koncercie. Należy jednak unikać jej w przypadku szybko poruszającej się akcji oraz odważnych kolorów.

Gdy użytkownicy iPhone'a otworzą swój aparat, zauważą HDR na czarnym pasku u góry aplikacji. Stuknięcie go otworzy ustawienia opcji, pozwalając włączyć lub wyłączyć. Można też wybrać ustawienie automatyczne, które bez problemu wdroży tryb HDR. Użytkownicy Androida mogą sprawdzić menu aplikacji aparatu w swoim telefonie, aby sprawdzić, czy funkcja ta jest dostępna w Ustawieniach, Trybach fotografowania lub Scenach aparatu. Inne modele pozwalają na włączenie trybu HDR poprzez dotknięcie i przytrzymanie wizjera, a następnie wybranie opcji HDR.

4. Pobierz aplikację

Jeśli aparat Twojego telefonu nie ma łatwego dostępu do ustawień ręcznych, nie przejmuj się tym. Możesz poprawić swoją grę, nawet jeśli twój telefon nie pozwala na ręczne sterowanie, dzięki wielu aplikacjom aparatu, które zapewniają zaawansowane funkcje. Oto kilka z naszych ulubionych:

Camera+ 2

Camera+ 2 sprawia, że czas otwarcia migawki, ostrość, ustawienia ISO, ekspozycja i inne funkcje są na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo, możesz zapisywać swoje zdjęcia w formacie RAW, co zapewnia najwyższy poziom jakości, gdy jesteś gotowy do edycji. Pobierz dla systemu iOS.

VSCO

VSCO umożliwia robienie zdjęć w trybie RAW, regulowanie ekspozycji, ustawianie balansu bieli i konfigurowanie ISO, a także dostęp do zaawansowanych narzędzi edycyjnych. Po wykupieniu rocznej subskrypcji można korzystać z rozszerzonej biblioteki presetów ulepszeń, a członkowie mogą dołączać do wyzwań, otrzymywać opinie i nie tylko. Aplikacja jest dostępna dla systemów iOS i Android.

Aparat FV-5

Camera FV-5 jest przeznaczona dla profesjonalnych fotografów. Będziesz musiał zapłacić za obsługę RAW, ale darmowa wersja oferuje ręczne sterowanie, dane EXIF wyświetlane w wizjerze oraz tryb długiej ekspozycji, który ożywia nocne zdjęcia. Wypróbuj ją dla telefonów z systemem Android.

Fotografowanie stało się proste

Z lepszym zrozumieniem wszystkiego, co może zrobić Twój telefon z aparatem i odpowiednimi aplikacjami, nie musisz inwestować w wysokiej klasy DSLR, aby być prawdziwym fotografem. W rzeczywistości, z odpowiednim telefonem i odrobiną kreatywności, jesteś na dobrej drodze do robienia wspaniałych zdjęć z każdym naciśnięciem migawki. 

Autor